Dik Milli Kırıcı İle Zamanın Son Teknolojisi Bir Arada

Dik milli kırıcılar genellikle inşaatlardaki ve madencilik sektöründeki  her türlü orta irilikteki malzemeden kum ve mıcır elde etmek için kullanılan kırıcılardır. Konik kırıcıdan çıkan malzemeyi ıslah etmek için kullanılan tersiyer kırıcılardır. Bu sert maddeleri kırmak, kübikleştirmek ve kum elde etmek için kullanılan üçüncül makinelerdir. Bunun yanı sıra sulu, nemli ve yapışkan malzemeleri de kırabilen özelliğe sahiplerdir. Kum oranı ile kübik oranı yüksel kırıcılardır.

Dik milli kırıcıların kullanım alanı; metal ve metalik olmayan maden, yanmaz materyal, boksit, elmas tozu, cam ve camın ham maddeleri, suni kum ve mineral ürünlerin toz işlemi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca en sert materyallerin işlenmesinde diğer makinelerden daha avantajlıdır.

Dik milli kırıcı kırma işlemini, yüksek devirle dönen rotor atacılığıyla, astara taşı fırlatarak gerçekleştirir. Aynı işlem defalarca gerçekleştirilebilir ve elek tertibarı ile malzemenin büyüklüğü ayarlanır. Rotor kırılacak malzemenin aşındırıcılarına göre iki tipte üretilmektedir. Sert ve aşındırıcı malzemeler için kapalı rotor, yumuşak ve aşındırıcılığı düşük malzemeler için ise açık tipte rotor önerilmektedir. Kırıcının özelliği taşı taşa çarparak kırmak olduğu için hem işletme bakımından hemde yedek parça bakımından düşük maliyete sahiptir. Açık tip rotor kapalı tip rotora göre daha yüksek kırım oranına sahiptir. Dik milli kırıcılar diğer kırıcılara göre çevreyi daha az kirletir ve daha az gürültü kirliliği yapar. Rotor bakım ve değişim kolaylığı ve düşük maliyeti sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Rotorun günlük kontrolü için gözetleme kapakları bulunur. Isı ve vibrasyon sensörleri, otomatik yağlama sistemi ve motor akımı kontrolü otomatik beslemeye sahiplerdir. Bunların yanında yüksek verim ve düşük enerji tüketimleri vardır.

Dik milli kırıcılar; dere malzemesinin dibindeki taşların kırılması işleminde, çimento malzemesinin kırılma işleminde, dolomit ocaklarında, beton ve asfalt üretiminde kullanılmak üzere kum, mıcır ve çakıl üretiminde, yol ve asfalt yapımı için kullanılacak ince yapılı malzemenin üretiminde, Sıvı çeliğin karbon oranını yükseltmek için püskürtme yöntemi ile ilave edilen kok kömürün ebadını küçültmek için kullanılır.

Etiketler:, , , , ,