Mobil Eleme Tesisi

Mobil Eleme Tesisi

Mobil Eleme Tesisi

Günümüzde büyük sayılabilecek şantiye sınıfında olan maden ocaklarından, konut inşaat şantiyelerine kadar birçok alanda kullanılmaya başlayan mobil eleme tesisleri aslında, kırma, eleme ve boşaltma sistemlerinin birbirine bütünleştirilmesi ile oluşturulmuş kompakt bir mekanizmanın bir parçasını ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu mekanizma içerisinde bulunan mobil eleme sisteminin farklı firmalar tarafından farklı üretim yapıları söz konusudur. Örneğin kapasite farklılıkları ya da titreşim faklılıkları, sabit ya da mobil olma gibi farklı üretimleri söz konusudur.

Mobil eleme sistemi adından da anlaşılabileceği gibi seyyar nitelikte yani bir yerde kurulduktan sonra burada kullanılma nedeni ortadan kalktığında kısa sürede sökülüp başka bir yere taşınabilir niteliktedir. Bu da bu tesisi onlarca şantiyede defalarca kullanabilme özelliği sağlamaktadır. Mobil eleme sistemleri günümüzde nakliye, montaj ve kullanım gibi maliyetlerin en aza indirgenmeye ve piyasada rekabetçi olunabilmesi önem arz alanlarda makine üretici firmaları tarafından müşterilerinin taleplerine göre tesis imal edebilmektedirler. Bu üretilen tesisler tercihe göre fazla kapasiteli, büyük ya da küçük boyutlu, sabit ya da seyyar olabilmektedir. Mobil elekler kırma tesisinde çeşitli boyutlardaki malzemeyi boyutlarına göre ayırt edebilmeyi sağlayarak işçilikten kazanç yaratırlar.

Mobil eleme sistemi şantiye içerisinde kurulum yapılarak kırılan ürünleri bir bant yardımı ile içine alarak titreşimli eksantrikler arasından geçirip malzemeyi boyutlarına göre ayrıştırma işleminde kullanılmaktadır. Bu elekler kullanım şekline veya kullanılacak malzemenin yapısına göre 1-4 kat arasında değişebilen katlarda üretilebilirler. Mobil eleme sistemlerinde önemli bir diğer husus da eleklerin kapasitesidir. Kapasitesi ne kadar yüksek olursa birim zamandaki maliyetler o kadar düşecektir. Bu nedenle kullanılan elekler şantiye yapısına uygun nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda çok kolaylıkla taşınabilmesi sayesinde birden çok şantiyede kullanım kolaylığı sağlayarak tercih sebebi olmaktadırlar. Fabrikasyon üretimleri olabildiği gibi müşteri tercih ve beklentilerine göre özel olarak da dizayn edilebilmektedirler.

Etiketler:, , , , , , ,