Mobil Konkasör

Mobil Konkasör

Mobil Konkasör

Hayatımızın her alanına giren inşaat, madencilik ve endüstri sektörlerinin vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi mobil konkasör tesisleridir. Konkasörler, temelde büyük olan hammaddeleri parçalamaya, ihtiyaca göre toz haline getirmeye yarayan tesislerdir.

Konkasörleri ana hatlarıyla klasik sabit ve mobil konkasörler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Klasik sabit konkasörler maliyeti yüksek, taşınması zor ve zahmetli ve daha çok işgücüne ihtiyaç duyan; teknoloji karşısında “hantal” konuma gelmeye başlamış olan tesislerdir. Buna karşın gelişen teknolojinin sektörlere sunduğu mobil konkasör tesisleriyse kurulum maliyetinin azlığı, yalnızca bir TIR’la sevkiyatının gerçekleştirilebilmesi, tek işçiye ihtiyaç duyması yönleriyle oldukça avantajlıdır. Tercihlerini mobil konkasörlerden yana kullanan müşterilerin, kısa ve uzun vadede kazançlı çıkacakları bu artıları neticesinde ortadadır. Yeni nesil mobil konkasörlerin sağladığı bir diğer avantaj ise oldukça “tutumlu” olmalarıdır. Hidrolik ayaklar sayesinde kolay monte edilebilmeleri, kopmak bir yapıya sahip olmaları gibi özellikleriyle “zamandan”; fazla işçiye gereksinim duymadan çalışabilmesi, bakım maliyetinin oldukça düşük olması, turbo kırıcıları bünyesinde barındırmasıyla sağladığı enerji tasarrufuyla da “paradan” tasarruf sağlamaktadır. Temel konkasör unsurlarını tek şase üzerinde bulundurmasıyla “mobil” hale getirilen bu tesisler, isteğe göre çeşitlendirilebilen üretim seçeneklerine de sahiptir. Yeni nesil taşınabilir konkasörlerde yer alan bir diğer özellik ise, by-pass özelliği. Bu özellik, kırıcıya sevk edilen ana malzemenin topraktan ayrıştırılmasını sağlamaktadır. Birkaç işlemi tek bir şase üzerinden yürütebilen konkasör tesislerinde darbeli kırıcılar da yer almakta ve darbeli kırıcılar üzerinde yer alan zırhlar, konkasör sahiplerinin yedek parça masraflarını önemli miktarda azaltmaktadır.

Mobil konkasör müşterisine sağladığı imkânlar göz önünde bulundurulduğunda, konkasör alacakların tercih listelerinde en üst sırada olmaya hak eden bir tesistir. Mobil konkasörlerin, klasik sabit konkasörlerin dezavantajları göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olduğu düşünülürse klasik sabit konkasörlerin olumsuzluklarını izole ettiği görülmektedir.

Etiketler:, , , , , ,