Titreşimli Elek Nedir?

Geniş kullanım alanlarına sahip özellikleriyle karşımıza çıkan Dragon Makine’nin titreşimli elekleri kapsamlı kullanım kapasiteleriyle ve ayarlanabilir özellikleriyle kullanıcı firmaya avantajlar sunuyor. Titreşimli elekler elenecek malzemelerin tipine, yıkanma durumuna ve nem oranlarına göre değişkenlikler gösterir. Kısacası taş kırma eleme tesislerindeki sistemlerin önemli bir parçasıdırlar. Titreşimli elekler, ürünlerin değişik boyutlara ve ebatlara göre ayrıştırılmasında kullanılır. Bu yüzden de birden fazla ürünle birlikte aynı anda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Titreşimli eleklerin özellikleri sürekli işlem sırasında dairesel hareketler çizer. Elde edilmek istenen şekilde bu sayede elde edilerek yapılır. Yani dairesel hareketler sayesinde şekil elde edilmiş olur. Dolayısıyla işlem sırasından elekler belirli bir boyutta olmalıdır ki eleme sırasında bir aksilik ile karşılaşılması engellenmelidir. Bu durum önceden hesap edilerek önem alınmalıdır.
Ağır yükler için imal edilmiş olan rulmanlar vardır. Ağır titreşim sisteminde oynak masuralı rulmanlar da bu yüzden kullanılmıştır. Kolayca bakım yapılsın diye de elek şasesinde üç taraflı platformlar vardır. Elek tahrik sisteminde ise, tel gergi sistemi mevcuttur. Ve bu tel gergi sistemi sürekli değişim ister. Dolayısıyla tel değişimi en kısa sürede yapılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aslında titreşimli elekler eleklerdeki taneciklerin hareketlerini sağlamak amacıyla titreşimlidirler. Yani elek bezi veya teli elek gövdesi içine monte edilmiştir. Titreşimli eleklerdeki perde eğimi titreşiminin etkisi ile malzeme perde yüzeyinde hareket eder. Bu titreşim ise elek bağlama çivilerine doğru devamlı olarak vurulan çekiçlerle gerçekleştirilir. Titreşim esnasında ise yüksek kapasite gerekeceğinden dolayı geniş boyut dağılımı malzemelerin elenmesi sırasında kullanılır.
Eleklerin kullanım amacı, hareket sistemleri seçilirken kullanım alanı en önemli eleğin seçilmesi konusunda belirleyici bir özellik taşır. Dolayısıyla kullanım amacı çok önemlidir. Titreşimli eleklerde boyutlandırma verimlilik, kapasite, montaj, hareket sistemi hepsi bir bütün şeklinde düşünülmelidir. Çünkü eleklerin hareket şekilleri ve kullanım yerleri oldukça önemlidir. Bu eleklerdeki belirleyici özelliği arttırır. Ayrıca eleme işlemi gerçekleştirilebilmesi için, elenecek tanelerin birbirlerinden serbest halde olmaları gerekir. Sallantı ve dönme gibi hareketlerde eleme sırasında titreşimin etkisiyle toparlanmamaları gerekmektedir. Elemeler belli bir boyuta göre yaptırılmalıdır.

 

Etiketler:, , , , , , , , ,